11th eVis Schedule

All times (including for General Rounds) are subject to change – please refer regularly to the present schedule

Competition Schedule

Opening Ceremony

Time Description Link
3:00 – 5:00 pm (Manama)
7:00 – 9:00 am (Eastern)
Live Opening Ceremony & Arbitrator Roundtable Session Complete
Go to the main site to watch it recorded!

 

General Rounds 1

Group A
2:00 – 3:30 pm (Manama)
6:00 – 7:30 am (Eastern)
Emna  Ben mansour 
Nicole  Alvarez 
Toby  Hain 
Claimant: Bahia State University (Bahia)
Respondent: Yangon University (Yangon)
session complete
Sean  Gibbs 
Hussein Al Hadeethi
No Show
Claimant: Dagon University (Dagon)
Respondent: Galatasaray University (Gala)
session complete
Ragad  Alfaraidy 
Ziad  Salloum 
Michael  Cofield 
Claimant: University of Graz (Graz)
Respondent: University of Pittsburgh (Pitt)
session complete
Zainab Saad Dawood
Nicole  Araygi
No Show
Claimant: University of Georgia (UGeo)
Respondent: Duhouk University (Duhouk)
session complete
Amira  Kridagh 
Reshma  Oogorah 
Vivien  Oduah 
Claimant: Quaid-i-Azam University (QAU)
Respondent: Kabul University (Kabul)
session complete
Alaa  El Kholy 
Sairah  Narmah-Alqasim 
Harish  Balakrishnan 
Claimant: AlNahrain University (Nahrain)
Respondent: Maldives National University (MNU)
session complete
Thwe Thwe  San 
Robert Cimmino
Mohammed  Taher 
Claimant: An Najah University (Najah)
Respondent: Jami University (Jami)
session complete
Wejden  Makni 
Marya Alizahi
Ali  AL Dabbagh 
Claimant: University of Jordan (Jordan)
Respondent: Herat University (Herat)
session complete
Diyar  Al_Akhras 
Glenys  Spence 
Drew  Roberts 
Claimant: University of Carthage (Carth)
Respondent: American University of Afghanistan (AUAF)
session complete
Naseebullah  Esmaty 
Enayatullah  Enayat 
Rafal Alqaragholy
Claimant: Hamad bin Khalifa University (Hamad)
Respondent: Mandalay University (ManU)
session complete
Group B
4:00 – 5:30 pm (Manama)
8:00 – 9:30 am (Eastern)
Gökberk  Tekin 
Julie  Dagher 
Steve  Gardner 
Claimant: Royal Institute of Colombo (Royal)
Respondent: Fatima Jinnah University (Fatima)
session complete
Marya  Alizahi 
Narwan  Dadgar 
Souad Hijazi
Claimant: Tishk International University (Tishk)
Respondent: Villa College (Villa)
session complete
Dr Srikant  Parthasarathy 
Jocelyn  Steiner 
Vivien  Oduah 
Claimant: United Arab Emirates University (UAE)
Respondent: Alexandria University (Alex)
session complete
Amira  Kridagh 
Sean  Gibbs 
Ziad  Salloum 
Claimant: Prince Sultan University (PSU)
Respondent: AlMustansiriyah University (Must)
session complete
John Paul  Putney 
Reshma  Oogorah 
Zabihullah  Daee 
Claimant: Brickfields Asia College (Bricks)
Respondent: AlIraqia University (Iraqia)
session complete
Kamau  Coar 
Rushda  Niyas 
Philip  Ray 
Claimant: University of Nairobi (Nairobi)
Respondent: Sri Lanka Law College (SLLaw)
session complete
Mohammed  Aly 
Dino  Berberovic 
Ehsan  Ahmed 
Claimant: Tbilisi State University (Tbilisi)
Respondent: Middlesex University (Middle)
session complete
Nicole  Araygi 
Sulaiman Rameez
Michael Cofield
Claimant: University of Tehran (Tehran)
Respondent: Ilia State University (Ilia)
session complete
Robert Cimmino
Diyar Al Akhras
John  McGowan 
Claimant: St. Joseph University (SJU)
Respondent: University of World Economy and Diplomacy (WED)
session complete
Maryam  Ahmed 
Timothy  Howard 
Craig  Gaver 
Claimant: National Law University (NLU)
Respondent: Strathmore University (Strath)
session complete

 

General Rounds 2

Time Arbitrators Teams Link
Group A
2:00 – 3:30 pm (Manama)
6:00 – 7:30 am (Eastern)
  • Yosr  El Benna 
  • Sean  Gibbs 
  • Hussain  Hadithi 
Claimant: Jami University (Jami)
Respondent: Bahia State University (Bahia)
session complete
  • Ameerah  Salie 
  • Rahma  Limem 
  • Marya Alizahi
Claimant: Galatasaray University (Gala)
Respondent: Hamad bin Khalifa University (Hamad)
session complete
  • Sultan  AlMutairi 
  • John  McGowan 
  • Maram  Sharaf 
Claimant: American University of Afghanistan (AUAF)
Respondent: University of Graz (Graz)
session complete
  • Sairah  Narmah-Alqasim 
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Naseebullah  Esmaty 
Claimant: Duhouk University (Duhouk)
Respondent: Dagon University (Dagon)
session complete
  • Erblina  Sejdiu 
  • Maryam  Ahmed 
  • Wejden  Makni 
Claimant: University of World Economy and Diplomacy (WED)
Respondent: Quaid-i-Azam University (QAU)
session complete
  • Janine  Häsler 
  • Derya  Durlu Gürzumar 
  • Ziad  Salloum 
Claimant: Maldives National University (MNU)
Respondent: National Law University (NLU)
session complete
  • Jack  Noun 
  • Reda  Lafrouji 
  • Ankit  Singh 
Claimant: Fatima Jinnah University (Fatima)
Respondent: An Najah University (Najah)
session complete
  • Mariem  Jebali 
  • Vinusha  Fernandez 
  • Jude  Masri 
Claimant: Herat University (Herat)
Respondent: University of Tehran (Tehran)
session complete
  • Sachin  Shaji 
  • Sameer  Shah 
  • Glenys  Spence 
Claimant: Yangon University (Yangon)
Respondent: University of Carthage (Carth)
session complete
  • Mousa  Abdelgawad 
  • Farahnaz  Roman 
  • Alaa  El Khowly
Claimant: Mandalay University (ManU)
Respondent: University of Nairobi (Nairobi)
session complete
Group B
4:00 – 5:30 pm (Manama)
8:00 – 9:30 am (Eastern)
  • May  Haroun 
  • Malek  Zakraoui 
  • Jude  Masri 
Claimant: University of Pittsburgh (Pitt)
Respondent: Royal Institute of Colombo (Royal)
session complete
  • Craig  Gaver 
  • Ishita  Mishra 
  • Susan  Nash 
Claimant: Villa College (Villa)
Respondent: University of Georgia (UGeo)
session complete
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Valérie  Kasparian 
  • Maram  Sharaf 
Claimant: Kabul University (Kabul)
Respondent: United Arab Emirates University (UAE)
session complete
  • Myriam  Jerdak 
  • Iva  Grgic 
  • Dr. Noora  Al Shamlan 
Claimant: Alexandria University (Alex)
Respondent: AlNahrain University (Nahrain)
session complete
  • Gökberk  Tekin 
  • Zabihullah  Daee 
  • Mohamed  Abdelsabour 
Claimant: Middlesex University (Middle)
Respondent: Brickfields Asia College (Bricks)
session complete
  • Muneera  Al-Khalifa 
  • Ahmed Khairi
  • Ziad  Salloum 
Claimant: Sri Lanka Law College (SLLaw)
Respondent: University of Jordan (Jordan)
session complete
  • Rushda  Niyas 
  • Luca  Winer 
  • Majd  Atalla 
Claimant: AlIraqia University (Iraqia)
Respondent: Tbilisi State University (Tbilisi)
session complete
  • Nadeen Abawi
  • Michael  Daly 
  • Liz  Taylor 
Claimant: Ilia State University (Ilia)
Respondent: Prince Sultan University (PSU)
session complete
  • Philip  Ray 
  • Navin G  Ahuja 
  • Souad  Hijazi 
Claimant: AlMustansiriyah University (Must)
Respondent: St. Joseph University (SJU)
session complete
  • Gregory  Johnson 
  • Georges  Karam 
  • Nishel  Boteju 
Claimant: Strathmore University (Strath)
Respondent: Tishk International University (Tishk)
session complete

 

A makeup round between University of Georgia and Duhouk University will be held today at 11 am EST, find details of session below the general rounds schedule.

General Rounds 3

Time Arbitrators Teams Link
Group A
2:00 – 3:30 pm (Manama)
6:00 – 7:30 am (Eastern)
  • Harish  Balakrishnan 
  • Ahsan  Nasar 
  • Souad  Hijazi 
Claimant: Bahia State University (Bahia)
Respondent: Fatima Jinnah University (Fatima)
session complete
  • Ali  Naimi Zaker, ACIArb 
  • Solomon  Ezike 
  • Elizabeth  Taylor 
Claimant: Tishk International University (Tishk)
Respondent: Galatasaray University (Gala)
session complete
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Sultan  AlMutairi 
  • Rahma Limem
Claimant: University of Graz (Graz)
Respondent: Alexandria University (Alex)
session complete
  • Eteena  Tadjiogueu 
  • Nicholas Shou Jing  Wong 
  • John  McGowan 
Claimant: Prince Sultan University (PSU)
Respondent: Duhouk University (Duhouk)
session complete
  • Georges  Karam 
  • Rodrigo  Quintero Bencomo 
  • Param  Bhamra 
Claimant: Quaid-i-Azam University (QAU)
Respondent: Yangon University (Yangon)
session complete
  • Ziad  Salloum 
  • Hussain  Hadithi 
  • Nadine  Hafaitha 
Claimant: Dagon University (Dagon)
Respondent: Maldives National University (MNU)
session complete
  • Navin G  Ahuja 
  • Enayatullah Enayat
  • Isabela  Deveza 
Claimant: An Najah University (Najah)
Respondent: American University of Afghanistan (AUAF)
session complete
  • Mutabingwa  Alloys 
  • Michael  Cofield 
  • Gunjan  Soni 
Claimant: Hamad bin Khalifa University (Hamad)
Respondent: Herat University (Herat)
session complete
  • Joe  Sayah 
  • Hasmik  Movsesyan 
  • Ali  AL Dabbagh 
Claimant: University of Carthage (Carth)
Respondent: Jami University (Jami)
session complete
  • Mariem  Jebali 
  • May  Haroun 
  • Wejden Makni
Claimant: AlNahrain University (Nahrain)
Respondent: Mandalay University (ManU)
session complete
Group B
4:00 – 5:30 pm (Manama)
8:00 – 9:30 am (Eastern)
  • Ghada  Arfaoui 
  • Ziad  Salloum 
  • Thomas (Skip)  Mark 
Claimant: Royal Institute of Colombo (Royal)
Respondent: Kabul University (Kabul)
session complete
  • Gökberk  Tekin 
  • Dr . Raed  alnimer 
  • Dr. Noora  Al Shamlan 
Claimant: University of Georgia (UGeo)
Respondent: Villa College (Villa)
session complete
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Rushda  Niyas 
  • Ali  Naimi Zaker, ACIArb 
Claimant: United Arab Emirates University (UAE)
Respondent: University of Pittsburgh (Pitt)
session complete
  • Luca  Winer 
  • David Zwier
  • Glenys  Spence 
Claimant: University of Nairobi (Nairobi)
Respondent: AlMustansiriyah University (Must)
session complete
  • Majd  Atalla 
  • Gladys  Miles 
  • Camila Simao
Claimant: Brickfields Asia College (Bricks)
Respondent: National Law University (NLU)
session complete
  • Maxim  Petchenko 
  • Janine  Häsler 
  • Rowan  Noor 
Claimant: University of World Economy and Diplomacy (WED)
Respondent: Sri Lanka Law College (SLLaw)
session complete
  • Mounira  Hakimi 
  • Kenyon  Weaver 
  • Nicholas Shou Jing  Wong 
Claimant: Tbilisi State University (Tbilisi)
Respondent: University of Tehran (Tehran)
session complete
  • Philip  Ray 
  • Jocelyn  Steiner 
  • Malek  Zakraoui 
Claimant: Middlesex University (Middle)
Respondent: Ilia State University (Ilia)
session complete
  • Mohamed Shaamil  Shakir 
  • Vinusha  Fernandez 
  • Christopher  Webb 
Claimant: St. Joseph University (SJU)
Respondent: University of Jordan (Jordan)
session complete
  • Shubham  Joshi 
  • Iva  Grgic 
  • Parnika  Chaturvedi 
Claimant: AlIraqia University (Iraqia)
Respondent: Strathmore University (Strath)
session complete

 

Makeup Rounds

Time Arbitrators Teams Link
7:00 – 8:30 pm (Manama)
11:00 am – 12:30 pm (Eastern)
  • Amer Abusham
  • Robbie Cimmino
  • Nadine Hafaitha
Claimant: University of Georgia (UGeo)
Respondent: Duhouk University (Duhouk)
session complete

General Rounds 4

Time Arbitrators Teams Link
Group A
2:00 – 3:30 pm (Manama)
6:00 – 7:30 am (Eastern)
  • Harish Balakrishnan
  • Hussain  Hadithi 
  • Susan  Nash 
Claimant: University of Pittsburgh (Pitt)
Respondent: Bahia State University (Bahia)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s1
  • Sachin  Shaji 
  • Mohamed Shaamil  Shakir 
  • David  Zwier 
Claimant: Galatasaray University (Gala)
Respondent: University of Nairobi (Nairobi)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s2
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Jack  Noun 
  • Michael  Cofield 
Claimant: Kabul University (Kabul)
Respondent: University of Graz (Graz)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s3
  • Parnika  Chaturvedi 
  • Hasmik  Movsesyan 
  • Jude  Masri 
Claimant: Duhouk University (Duhouk)
Respondent: University of Georgia (UGeo)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s4
  • Ali  Naimi Zaker, ACIArb 
  • Solomon  Ezike 
  • Rodrigo  Quintero Bencomo 
Claimant: Fatima Jinnah University (Fatima)
Respondent: Dagon University (Dagon)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s5
  • Mais Abousy
  • Eteena  Tadjiogueu 
  • Yaye  Diabate 
Claimant: Maldives National University (MNU)
Respondent: Quaid-i-Azam University (QAU)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s6
  • Sairah  Narmah-Alqasim 
  • Ziad  Salloum 
  • John  McGowan 
Claimant: National Law University (NLU)
Respondent: An Najah University (Najah)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s7
  • Erblina  Sejdiu 
  • Toby  Hain 
  • Jasna Jarmuschke
Claimant: Herat University (Herat)
Respondent: AlIraqia University (Iraqia)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s8
  • Edward  Rivera 
  • Nicolas  Mosquera 
  • Lindsay  Wardlaw 
Claimant: University of Jordan (Jordan)
Respondent: University of Carthage (Carth)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s9
  • Nick Weltz
  • Enning  Chang 
  • Kandula  Udawatta 
Claimant: Yangon University (Yangon)
Respondent: Middlesex University (Middle)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s10
Group B
4:00 – 5:30 pm (Manama)
8:00 – 9:30 am (Eastern)
  • Philip  Ray 
  • Ziad  Salloum 
  • Malek  Zakraoui 
Claimant: University of Tehran (Tehran)
Respondent: Royal Institute of Colombo (Royal)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s1
  • Zabihullah  Daee 
  • Camila Simao
  • Gunjan  Soni 
Claimant: Villa College (Villa)
Respondent: University of World Economy and Diplomacy (WED)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s2
  • Dr Srikant  Parthasarathy 
  • Mounira  Hakimi 
  • Michael  Bogomolny 
Claimant: Mandalay University (ManU)
Respondent: United Arab Emirates University (UAE)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s3
  • Mousa  Abdelgawad 
  • Rowan  Noor 
  • Thiago  Zanelato 
Claimant: AlMustansiriyah University (Must)
Respondent: Brickfields Asia College (Bricks)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s4
  • Ehsan  Ahmed 
  • Joe  Yang 
  • Gladys  Miles 
Claimant: Alexandria University (Alex)
Respondent: Tishk International University (Tishk)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s5
  • Dr . Raed  alnimer 
  • Marya  Alizahi 
  • Steve Gardner
Claimant: Sri Lanka Law College (SLLaw)
Respondent: Hamad bin Khalifa University (Hamad)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s6
  • Stephen  Gangemi 
  • Ragad  Alfaraidy 
  • Ahsan  Nasar 
Claimant: American University of Afghanistan (AUAF)
Respondent: Tbilisi State University (Tbilisi)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s7
  • Craig  Gaver 
  • Eqbal  Nahzat 
  • Matthew  Brown 
Claimant: Ilia State University (Ilia)
Respondent: AlNahrain University (Nahrain)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s8
  • Dr. Maria Casoria
  • Mohamed  Abdelsabour 
  • Amer Abusham
Claimant: Jami University (Jami)
Respondent: St. Joseph University (SJU)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s9
  • Drew  Roberts 
  • Jude  Masri 
  • Daniel  Rodriguez 
Claimant: Strathmore University (Strath)
Respondent: Prince Sultan University (PSU)
premoot.bcdr-aaa.org/gr4-b-s10

 

Quarter Final Announcement

Time Description Link
7:00 – 7:30 pm (Manama)
11:00 – 11:30 am (Eastern)
Announcement of the quarter final teams by Professor Ronald Brand premoot.bcdr-aaa.org/quarter-finalists-announcement

Quarter Finals

Time Arbitrators Teams Link
Quarter Finals
2:30 – 4:00 pm (Manama)
6:30 – 8:00 am (Eastern)
  • Philip Devenish
  • Amer Abusham
  • Peter Rosen
    Claimant: National Law University – India
    Respondent: Sri Lanka Law College – Sri Lanka
    premoot.bcdr-aaa.org/qr-s1
    • Dr Maria Casoria
    • Joseph Heyd
    • Ileana Smeureanu
      Claimant: Pittsburgh University – United States
      Respondent: Prince Sultan University – Saudi Arabia
      premoot.bcdr-aaa.org/qr-s2
      • Robbie Cimmino
      • David Zwier
      • Maria Pradilla Picas
        Claimant: Royal Institute of Colombo – Sri Lanka
        Respondent: Herat University – Afghanistan
        premoot.bcdr-aaa.org/qr-s3
        • Liz Taylor
        • Sulaiman Rameez
        • Charles Kotuby
          Claimant: Brickfields Asia College – Malaysia
          Respondent: Strathmore University – Kenya
          premoot.bcdr-aaa.org/qr-s4

          Semi-Final Qualifiers Announcement

          Time Description Link
          4:00 – 4:30 pm (Manama)
          8:00 – 8:30 am (Eastern)
          Announcement of the semi final teams. The presiding arbitrator of each round will be making the announcement. premoot.bcdr-aaa.org/semi-finalists-announcement

          Semi Finals

          Time Arbitrators Teams Link
          Semi Finals
          4:30 – 6:00 pm (Manama)
          8:30 – 10:00 am (Eastern)
          TBA Claimant: Semi Finalist 1
          Respondent: Semi Finalist 2
          premoot.bcdr-aaa.org/gr4-a-s1
          TBA Claimant: Semi Finalist 3
          Respondent: Semi Finalist 4
          premoot.bcdr-aaa.org/sr-s2

          Finalist Qualifiers Announcement

          Time Description Link
          6:30 – 7:00 pm (Manama)
          10:30 – 11:00 am (Eastern)
          Announcement of the finalist qualifiers, The presiding arbitrator of each round will be making the announcement premoot.bcdr-aaa.org/finalists-announcement

          Final & Closing Ceremony

          Final

          Time Arbitrators Teams Link
          3:00 – 4:30 pm (Manama)
          7:00 – 8:30 am (Eastern)
          Dr. Crina Baltag
          Professor Ronald Brand
          Professor Harry Flechtner
          Claimant: Finalist 1
          Respondent: Finalist 2
          premoot.bcdr-aaa.org/fr1-s1

          Closing Ceremony

          Time Description Link
          4:30 – 6:00 pm (Manama)
          8:30 – 10:00 am (Eastern)
          Live Closing Ceremony premoot.bcdr-aaa.org/closing-session
           

          Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

          Back To Top